افزونه جلالی را نصب کنید. 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021

زاکانی: مذاکرات برجام را ادامه می‌دهیم اما از موضع مطالبه

  • کد خبر : 3237
  • ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۱۹
زاکانی: مذاکرات برجام را ادامه می‌دهیم اما از موضع مطالبه
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در مصاحبه با «پرس‌تی‌وی» گفت چنانچه در این انتخابات به پیروزی برسد مذاکرات برجام را از موضع مطالبه ادامه خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مردم نیوز،«علیرضا زاکانی»، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در مصاحبه‌ای با «پرس‌تی‌وی» گفته چنانچه در این رقابت به پیروزی برسد مذاکرات در خصوص برجام را «از موضع مطالبه» ادامه خواهد داد.

متن کامل گفت‌وگوی شبکه «پرس‌تی‌وی» با دکتر علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در زیر آمده است.

پرس تی وی: جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی را با کشورهای ۴+۱ در وین آغاز کرده است، و هدف از این مذاکرات رفع تحریم ها و در واقع احیای برجام است. این مذاکرات تا کنون به نتیجه نرسیده است. در صورت موفقیت شما در انتخابات چه برنامه ایی را برای این مذاکرات دارید و در صورتی که ایالات متحده آمریکا از رفع تحریم ها خودداری کند چه اقداماتی را در پیش خواهید گرفت؟

 زاکانی: برجام وجود دارد و ما تعهدات مان را بر طبق آن انجام داده ایم. الان دنبال آن هستیم که برویم و مطالبه کنیم که چرا اروپا تعهدات خود را ذیل برجام انجام نمی دهد. لذا مذاکره برای چنین ماجرایی دنبال می شود. البته آن ها، هم اروپا و هم آمریکا، دچار نوعی استیصال هستند و زیر فشار قرار دارند. علتش هم این است که مجلس در تاریخ ۱۲ آذرماه (سال گذشته) طرحی را مصوب کرد تا به موجب آن عملا ما آن قیودی را که در مذاکرات قبلی پذیرفته بودیم، با توجه به خروج آمریکا از برجام و عمل نکردن اروپا به وظایفش بعد از یک سال صبر، و  در حقیقت آن اقدامات داوطلبانه خود را محدود کنیم.

ما مذاکره را ادامه خواهیم داد و از موضع مطالبه هم ادامه خواهیم داد و این اروپا است که باید به وظایفش عمل کند.

در خصوص آمریکا، مسئله صورت دیگری دارد. اینکه آمریکا با چه شرطی (به برجام) بازگردد. چون آمریکا الان از این توافق خارج شده و شرط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام لغو همه تحریم ها و دادن ضمانت‌های حقوقی و راستی‌آزمایی ماست.

اگر چنین اتفاقی صورت گیرد، بله آمریکا هم می تواند به برجام بازگردد و آن را دنبال کند. علاوه بر آن، این مذاکرات فقط در خصوص موضوع هسته‌ای و برجام هست و اصلا ناظر بر حوزه دفاع، منطقه و یا سایر موارد نیست. قطعا وضعیت اروپا، آمریکا و ما معلوم است. ما هیچ ابهامی نداریم.

پرس تی وی: امروزه مهم ترین چالش ها و فرصت های جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی چیست؟

زاکانی: بزرگترین چالش ما انفعال سیاست مداران ما است. ما در عرصه بین المللی یک خودباختگی داریم به جای خودباوری. این بزرگترین چالش ماست. بزرگترین فرصت ما هم عمق استراتژیک ما است به اضافه ایرانیانی که در خارج کشور ساکن هستند. برای ما این ها عمق استراتژیک محسوب می شوند.

پرس تی وی:  برنامه ای برای حل این چالش ها خواهید داشت؟

زاکانی: ما موضعمان موضع تغییر رویکرد سیاست خارجی از یک انفعال به یک دیپلماسی فعال و هوشمند است. برای این تغییر رویکرد، ما اساس را برمبنای ۱۵ کشور همسایه به عنوان یک اولویت جدی قرار داده ایم، و پس از آن بر محور مقاومت و کشورهای اسلامی تاکید ویژه داریم. در کنار آن دقت در ظرفیت هایی که در قدرت های شرقی مثل روسیه وچین وجود دارد را مدنظر قرار خواهیم داد و پیمان هایی ایجاد خواهیم کرد که به واسطه این پیمان ها بتوانیم یک مراوده منطقه ای و بلند مدت داشته باشیم.

نکته بعدی توجه به تعامل درست با غرب است. برخی ازسیاست مداران ما تا کنون این نگاه را دنبال کرده اند که طبق آن ما همیشه یک شاگرد و آن هم به عنوان یک مربی بوده است. ولی بنده معتقد هستم که این دوران گذشته است و متعلق به قرون هجدهم و نوزدهم است. اکنون قرن بیست و یکم است و انقلاب اسلامی شرایطی را ایجاد کرده است که تعامل مبتنی بر منافع دو طرف و توأم با احترام باید رقم بخورد.

آمریکا هم مقصود و مرادش معلوم است. تا زمانی که مقصود و مرادش ریشه کنی ملت ایران و انقلاب باشد، حتما ناکام خواهد ماند و رابطه و تعاملی هم با او به این معنا که بخواهد تعاملی مثل یک کشور اروپایی یا سایر کشورها داشته باشد اصلا معنا نخواهد داشت.

پرس تی وی: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شش کشوری هستند که در همسایگی جنوبی ایران قرار دارند. به هر حال این کشورها انواع مختلفی از سیاست ها را دنبال می کنند و رویکرد های مختلفی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارند. برنامه شما برای مناسبات با این کشورها چیست؟

زاکانی: اساس برنامه ما مبتنی بر یک مواجهه فعال و دقیق با این کشورهاست تا بتوانیم با کاهش تنش و تکانه زمینه همکاری مشترک برای حفظ منافع دو طرف و امنیت منطقه را به صورت پایدار داشته باشیم. برخی از این کشورها دارای سیاست های بسیار غلط و حرکت‌های نادرستی هستند مثل کاری که عربستان دریمن انجام می دهد.

توصیه ما به عربستان این است که این اشتباه را بپذیرد و ملت یمن را اذیت و آزار نکند و در واقع دست از جنایت بردارد.

لذا این نوع نگاه، نگاهی منطقی است که ما نسبت به منطقه داریم و دنبال این هستیم تا سطح روابط مان با کشورهای حاشیه خلیج فارس در سطح بالایی قرار گیرد.

پرس تی وی: اولویت شما در سیاست خارجی چیست؟ به عبارت دیگر اگر برنده انتخابات شدید اولین کاری که در عرصه سیاست خارجی انجام خواهید داد چه خواهد بود؟

زاکانی: اولین کاری که انجام خواهم داد این است که پیگیر این مسئله خواهم بود که وزارت امور خارجه خود را اصلاح نماید تا ما بتوانیم همزمان با مواجهه هایی که در تعاملات برقرار می کنیم روابط اقتصادی و دقیق فرهنگی را هم پایه ریزی کنیم.

 ما الان در کشورمان در وزارت امور خارجه دو رایزن اقتصادی داریم. یکی در عراق و دیگری در افغانستان. اخیرا یکی دیگر هم قرار شده است که فعال شود. این در حالی است که به عنوان مثال ترکیه در عراق ۲۲ رایزن اقتصادی دارد.

لذا اولین و جدی ترین کاری که بنده انجام خواهم داد این است که مناسباتم را با ۱۵ کشوراطرافمان و خط مقاومت به گونه‌ای تنظیم کنم که بتوانیم برمبنای منافع ملی‌مان یک سهم‌بری اساسی از خدمات متقابل داشته باشیم. این به عنوان سیاست اول و جدی بنده است.

وزارت امور خارجه را به شیوه ای اصلاح می کنم که این وزارتخانه بتواند با قابلیت هایی که کسب می کند هم پیام آور اساس ملت ایران باشد و هم زمینه بهره مندی را برای ملت ایران فراهم کند و این مهم در اقصانقاط جهان بتواند اتفاق بیفتد.

ما امروز دچار یک سیاست خارجی منفعل هستیم و دچار یک دستگاه دیپلماسی معیوب و ناقص. هم این دستگاه باید خودش را ترمیم کند و قابلیت در خودش ایجاد کند، وهم باید با یک خودباوری و مواجهه مثبت با ظرفیت های خارجی و منطقه ای نهایت فرصت را برای داخل کشور و منافع ملی مان کسب کند.

پرس تی وی: در سیاست خارجی دولت شما جایگاه محور مقاومت چگونه خواهد بود؟ چه تغییراتی را در رابطه ایران با محور مقاومت در دولت شما شاهد خواهیم بود؟

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : http://mardom.news/?p=3237

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.